Příspěvek na speciální zádržný systém pro zdravotně postižené

Významné případy

Nejvyššího správního soudu vyhověl naší kasační stížnosti a zrušil rozhodnutí Ministerstva práce a sociálních věcí. Soud poprvé rozhodoval otázku speciálního zádržného systému (zvláštní pomůcka) ve vazbě na výklad § 9 zákona č. 329/2011 Sb. Pokud vás zajímá, o co tam šlo, píšu o tom na dalších řádcích. Rozhodnutí soudu (judikát) je závazné i pro další stejné či podobné případy.

Klient požadoval příspěvek na zvláštní pomůcku „speciální zádržný systém“. Příspěvek mu byl poskytnut jen na čtyřbodové stabilizační pásy včetně břišního a ramenního pásu plus montáž. Ostatní prvky systému, konkrétně „dělící přepážku“, úpravu prostor za hlavou“, „úpravu zadních dveří“ (vždy včetně montáže) do příspěvku zahrnuto nebylo. Důvod?

Žalovaný

Dle žalovaného, Ministerstvo práce a sociálních věcí, má zádržný systém sloužit k zajištění větší stability uživatele ve vozidle. Dále žalovaný tvrdil, že dělící přepážka (mezi řidičem a jezdcem) není určena pro bezpečnost přepravované zdravotně postižené osoby, ale zvyšuje bezpečnost řidiče. Úprava prostor za hlavou na zadních sedadlech a na zadních dveřích dle žalované představuje dodatečnou úpravu motorového vozidla a žalobce o ni měl požádat dodatečně. 

Žalobce

Nesouhlasili jsme s výkladem pojmu speciální zádržný systém za pomoci zákona o silničním provozu, který použila žalovaný. Akcentovali jsme, že speciální zádržný systém je nutno chápat jako celek, soustavu složenou z částí vzájemně na sebe působících. Bez jeho použití by klient ohrožoval sebe i okolí. Žalovaný při výkladu pojmu speciální zádržný systém nezohlednila bezpečnost řidiče přepravované osoby, resp. třetích osob a usoudil, že speciální zádržný systém jsou pouze speciální pásy nad rámec tovární úpravy. 

Nejvyšší správní soudu

NSS konstatoval v odůvodnění svého rozsudku cit.: „Vzhledem k charakteru zdravotního postižení stěžovatele a jeho projevů je namístě při výkladu pojmu speciální zádržný systém v rozsahu žádaném stěžovatelem zohlednit i subjektivní kritérium vhodnosti. Stěžovatel je totiž při přepravě potenciálně schopen ublížit nejen sobě (stabilizace), ale i třetí osobě, která jej přepravuje. V jeho případě tak nelze účel speciálního zádržného systému omezit na zajištění potřeby bezpečnosti jeho samotného (jako přepravované osoby), ale je nutno mít na paměti i snížení rizika možných nechtěných projevů jeho onemocnění, které by mohly ohrozit bezpečnost řidiče či další přepravované osoby, a ve svém důsledku (logicky) i samotného stěžovatele. Nelze proto zvláštní pomůcku – speciální zádržný systém zúžit toliko na speciální úpravu pásů, neboť by sama o sobě stěžovateli kýženou bezpečnost nepřinesla.“

NSS poukázal i na Úmluvu o právech osob se zdravotním postižením (vyhlášena pod č. 10/2010 Sb. m. s.), která ve svém článku 19, 20 či 24 předpokládá právě podporu postižených osob, jejich začlenění a znovu zapojení do společnosti, jakož i dosažení a udržení jejich samostatnosti. 

NSS uzavřel, že cit. „…nepřiměřeným rozparcelováním žádané pomůcky na její jednotlivé komponenty žalovaný popřel samotný účel a funkci zvláštní pomůcky.“

NSS nad rámec případu v rozsudku poukázal, že dle znění zákona č. 329/2011 Sb., účinné od 1. 1. 2022 (srov. Jeho § 9 odst. 2), umožňuje poskytnout příspěvek na zvláštní pomůcku – speciální zádržný systém i osobám s autistickou poruchou (oproti dřívějšímu znění, podle něhož byla pomůcka poskytována pouze osobám s těžkou nebo hlubokou mentální retardací či stavy na rozhraní těžké mentální retardace).

Rozsudek NSS – příspěvek na zvláštní pomůcku „speciální zádržný systém“ do vozidla klienta (1 Ads 156/2023 – 52)

Podpořte nás

Pomozte nám pomáhat. Pomůžeme zranitelným: mentálně a duševně postiženým, lidem potřebujícím péči a opatrovnictví.

V rámci Národního institutu nápomoci, zastoupení, opatrovnictví a péče ČR, z.ú. budujeme poradenské a metodické centrum (se sídlem v Brně), kde bude působit specializovaná skupina právníků a sociálních pracovníků, kteří mají být opatrovníkům (on-line, osobně a na telefonu) k dispozici k řešení komplikovaných právních postupů specifických pro zneužívané opatrované, zastupované, podporované a závislé na péči.

Vytváříme pro opatrovníky a pečující jednotné metodické postupy a vzory upravené k daným specifickým situacím, aby mohli sami a rychle (často jsou lhůty pro efektivní pomoc jen 8/15 dnů) pomoci opatrovaným osobám. Někdy nemají prostor počkat, až bude někdo v poradně, ale mají čas zrovna, když jejich opatrovaný usne. a čím dříve situaci vyřeší, tím méně budou pociťovat beznaděj, pocit, že jsou na vše sami a zoufalé „s čím vším si ještě mám poradit“.

Opatrovníci, pečující, podpůrci a zástupci jsou často pro „systém“ neviditelní a nemají dost času sedět hodiny u internetu/telefonu a hledat obecné návody, se kterými si ve svém časem omezeném prostoru, mnohdy při vysílení z péče musí poradit.

Je pro nás prioritou, aby za sebou tito bezplatně pomáhající měli za sebou někoho, kdo jim přesně a adekvátně poradí, co vše je třeba udělat, jak jednat, aby neudělali chybu a funkčně a rychle pomohli (např. je běžné dluhy splácet, ale když jde o podvod, řeší se trestní oznámení, náhrada škody a anulování dluhu – to už opatrovníci často neznají a nemají odvahu se do toho bez odborné pomoci pustit).

Chceme, aby bylo normální se ke slabším chovat slušně a čestně a pomáhat a aby pomoc směřovala i k pomáhajícím.

Podpořte nás
Podpořte nás