Jak ochránit blízkého s psychickou poruchou

NINZOP

Radka Pešlová

Klient potřebuje poradit ve své nové situaci. Má otce, který trpí psychickou poruchou schizoafektivní psychóza a v souvislosti s ní těžkým postprocesuálním defektem osobnosti. Jedná se o trvalou poruchu, v jejímž důsledku posuzovaný není schopen jednat ve svém zájmu. Rovněž ve zprávě Psychiatrické nemocnice Brno se uvádí, že porucha je trvalého charakteru a vyžaduje celoživotní léčbu. 

Klient je jediným potomkem otce, a přestože v minulosti se vztah mezi ním a posuzovaným nerozvinul z důvodů na straně otce, nyní cítí, že jako jeho jediná osoba blízká ho má chránit. 

Od té doby, co se dozvěděl o umístění otce v Psychiatrické nemocnici Brno, zjistil řadu věcí, se kterými potřebuje poradit. Otec má hodně dluhů, které není schopen splácet. Žije v městském bytě, a protože neplatil nájemné, hrozí, že mu bude dána výpověď z nájmu bytu. V tomto bytě žije nyní sociálně slabá rodina, která na otci parazituje. Proti otci bylo zahájeno trestní stíhání pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. 

Klientovi naskakuje ustaraná vráska na čele, není divu, neví, kde a jak klubko začít rozmotávat. Je však odhodlán vše zdárně vyřešit a otevřeně naslouchat a řídit se doporučeními. 

Jako první řeší otcovi dluhy a podává se návrh na oddlužení, které je úspěšné. Zabraňuje výpovědi z nájmu bytu a urovnává otcovi spory se sousedy. Zajišťuje odchod lidí bez domova z bytu otce. Podává vysvětlení orgánu Policie ČR, a nakonec podává návrh na omezení svéprávnosti a jmenování sebe opatrovníkem. Soud dává klientovi za pravdu, že omezení svéprávnosti otce je v jeho zájmu, neboť jinak by mu hrozila závažná újma ve smyslu ust. § 55 občanského zákoníku. Mírnější či méně omezující opatření dle ust. § 45 a násl. občanského zákoníku by byla v případě posuzovaného nedostačující. Navrhovatele soud považuje za osobu vhodnou pro funkci opatrovníka posuzovaného. 

Mám radost, že se klubko zdárně rozmotalo, klientův otec je v bezpečí a chráněn před parazitujícími osobami i sebou samým. Klientovi zmizela ustaraná vráska a ví, na koho se může obrátit, když v budoucnu v souvislosti s výkonem funkce opatrovníka vzniknou další otazníky.

JUDr. Marcela Fryštenská, PhD.

Podpořte nás

Pomozte nám pomáhat. Pomůžeme zranitelným: mentálně a duševně postiženým, lidem potřebujícím péči a opatrovnictví.

V rámci Národního institutu nápomoci, zastoupení, opatrovnictví a péče ČR, z.ú. budujeme poradenské a metodické centrum (se sídlem v Brně), kde bude působit specializovaná skupina právníků a sociálních pracovníků, kteří mají být opatrovníkům (on-line, osobně a na telefonu) k dispozici k řešení komplikovaných právních postupů specifických pro zneužívané opatrované, zastupované, podporované a závislé na péči.

Vytváříme pro opatrovníky a pečující jednotné metodické postupy a vzory upravené k daným specifickým situacím, aby mohli sami a rychle (často jsou lhůty pro efektivní pomoc jen 8/15 dnů) pomoci opatrovaným osobám. Někdy nemají prostor počkat, až bude někdo v poradně, ale mají čas zrovna, když jejich opatrovaný usne. a čím dříve situaci vyřeší, tím méně budou pociťovat beznaděj, pocit, že jsou na vše sami a zoufalé „s čím vším si ještě mám poradit“.

Opatrovníci, pečující, podpůrci a zástupci jsou často pro „systém“ neviditelní a nemají dost času sedět hodiny u internetu/telefonu a hledat obecné návody, se kterými si ve svém časem omezeném prostoru, mnohdy při vysílení z péče musí poradit.

Je pro nás prioritou, aby za sebou tito bezplatně pomáhající měli za sebou někoho, kdo jim přesně a adekvátně poradí, co vše je třeba udělat, jak jednat, aby neudělali chybu a funkčně a rychle pomohli (např. je běžné dluhy splácet, ale když jde o podvod, řeší se trestní oznámení, náhrada škody a anulování dluhu – to už opatrovníci často neznají a nemají odvahu se do toho bez odborné pomoci pustit).

Chceme, aby bylo normální se ke slabším chovat slušně a čestně a pomáhat a aby pomoc směřovala i k pomáhajícím.

Podpořte nás
Podpořte nás