Dotaz: Můj bratr se stal opatrovníkem naší tety, která je omezena ve svéprávnosti. Stará se o ni a nemůžu jeho péči nic vytknout. Ráda bych se spolu se svojí sestřenicí a druhou sestrou na péči o tetu podíleli. Dozvěděla jsem se, že by to bylo možné v rámci činnosti opatrovnické rady. Můžete mi objasnit, co to je opatrovnická rada a jak vzniká?
Opatrovnická rada je poradním a kontrolním orgánem opatrovníka. Opatrovník se může s členy opatrovnické rady radit o otázkách týkajících se opatrovance. Zároveň opatrovnická rada vykonává kontrolu nad činností opatrovníka. Zákon totiž vymezuje záležitosti týkající se opatrovance, které může opatrovník rozhodnout jen se souhlasem opatrovnické rady. Jako kontrolní orgán:
- projednává zprávu o činnosti opatrovníka, kterou vypracovává opatrovník;
- vyjadřuje se k soupisu jmění opatrovance, který opatrovník, jenž spravuje jmění opatrovance, vyhotoví do dvou měsíců od svého jmenování a doručí je soudu, opatrovanci a opatrovnické radě;
- vyjadřuje se k vyúčtování správy, který vyhotoví opatrovník každý rok do 30. června;
- vyjadřuje se k vyúčtování odměny opatrovníka za správu jmění opatrovance, pokud je mu odměna přiznána.
Jestliže ze strany rodiny tazatelky a dlouholetých přátel tety jsou osoby, které mají o tetu opravdový, odpovědný a seriózní zájem a jsou připraveni stát se členy opatrovnické rady, pak základní předpoklad pro ustavení opatrovnické rady je splněn. I opatrovník by mohl přivítat vznik opatrovnické rady, která mu může v péči o tetu pomoci.
Kdo a kde může podat žádost o ustavení opatrovnické rady?
Žádost může podat opatrovanec, osoba opatrovanci blízká, právnická osoba, jejíž hlavní činností je péče o osoby se zdravotním postižením i samotný opatrovník. Žádost se podává u opatrovníka. V našem případě může samotná tazatelka coby opatrovník své dcery iniciovat vznik opatrovnické rady. Žádost se podává u opatrovníka opatrovance.
Jak vznikne opatrovnická rada?
Opatrovník do 30 dnů od obdržení žádosti o ustavení opatrovnické rady svolá ustavující schůzi, na které jsou volení členové opatrovnické rady. Schůze se může zúčastnit opatrovanec, každá osoba opatrovanci blízká, jeho přátelé, i když nebyli na schůzi pozváni. Každý, i ti co nebyli pozvaní, má jeden hlas. Opatrovnická rada může být zvolena, pokud se ustavující schůze zúčastní alespoň pět osob [ust. § 472 odst. 2 občanského zákoníku]. Opatrovnická rada musí mít alespoň tři členy. Existuje výjimka, k tomu se ale ještě dostaneme. Osoby přítomné na ustavující schůzi volí členy opatrovnické rady většinou hlasů, kdy každý přítomný má jeden hlas. Člen opatrovnické rady je volen na dobu neurčitou. To však neznamená, že by nemohl z funkce odstoupit. Například zdravotní, rodinné, pracovní či jiné důvody mu nedovolují, aby nadále funkci vykonával. V takovém případě zašle opatrovníkovi a soudu dopis o svém odstoupení.
Co byste měli vědět….
O volbě členů opatrovnické rady a případně jejich náhradníků by měl být informován soud (příslušný dle místa bydliště opatrovance). Předseda opatrovnické rady zašle soudu:
- zápis ze schůze o ustavení opatrovnické rady;
- složení opatrovnické rady;
- prezenční listinu ze schůze konané za účelem ustanovení opatrovnické rady.
Při vzniku opatrovnické rady je třeba:
- poslat žádost o ustavení opatrovnické rady § 472 a následující občanského zákona opatrovníkovi;
- zaslat pozvánku na schůzi za účelem volby opatrovnické rady opatrovníkem;
- vyhotovit na schůzi prezenční listinu, zápis ze schůze o ustavení opatrovnické rady a složení opatrovnické rady;
- zaslat dokumenty uvedené v bodu 3 opatrovnickému soudu předsedou opatrovnické rady.