Opatrovnice se dostavila do banky pro zřízení dispozičního práva pro nakládání s prostředky opatrované na účtu opatrované.
Opatrovnice nezměnila původně nastavené čtvrtletní výpisy a současně opatrovnice nekontrolovala platby častěji než až z výpisu. Následně přišel výpis z účtu a opatrovnice zjistila, že na účtu byly provedeny pohyby od dcery opatrované, která s opatrovanou žije ve společné domácnosti, protože dcera měla platné dispoziční právo.
V bance dostala opatrovnice informaci, že jako opatrovnice byla přidána, jako další disponent, a UDĚLALA CHYBU, ŽE nepožádala o ODSTRANĚNÍ OSTATNÍCH DISPONENTŮ, kteří získali disponentství před ní.
POUČENÍ: kontrolujte ostatní disponenty na účtu a zajistěte si výpisy a přístupy k častějšímu prověření nakládání.
CO DÁL:
- Nyní opatrovnice dala dceru vymazat.
- Zařídila častější kontrolu prostředků na účtu a zřídila internetový přístup.
Jak vymoci peníze zpět? Dispoziční právo jí udělila matka. V bance nebyli schopni říci kdy? Bylo to v období, kdy již byla omezena ve svéprávnosti či ne…
No a co teď s tím:
- písemně (třeba datovkou) dotaz na banku: „Vážení, k ochraně a vymáhání práv opatrované, žádám o sdělení, od jakého data byla disponentkou paní …, nar. … u účtu vedeného na opatrovanou …, r.č. …? Není-li toto známo, reklamuji výběr osobou dne …, neboť nebyla oprávněna nakládat s účtem a výběr jí byl povolen neoprávněně.“
- Když bude dotaz oficiální a současně proti tomu bude riziko, že pochybila banka, nejspíš rychle dohledají záznam, od kdy se stala dcera disponentem.
- Pokud to bude datum po omezení – budete řešit neplatnost a reklamaci výdaje z účtu.
- Dceru kontaktujte „Výzva k vydání neoprávněně vydané částky bez souhlasu opatrovníka. Vážená paní xy, žádám Vás, abyste do … 2025 vydala částku … Kč, kterou jste dne … vybrala neoprávněně z účtu matky v době, kdy jste věděla, že matka již nedokáže kontrolovat Vaši činnost, v jednání ji zastupuji já jako opatrovník. Zneužila jste ji jako postiženou osobu a pokud nebude částka vydána na účet č. … do dne …, budou dále činěny právní kroky ve věci vymáhání Vašeho bezdůvodného obohacení, případně řešeny kroky k prokázání zpronevěry, příp. krádeže z Vaší strany. Máte-li za to, že jste částku vybrala oprávněně, sdělte důvody a doložte řádné využití ve prospěch opatrované, které bylo natolik akutní, že nemohlo být řešeno s opatrovníkem, tj. se mnou.“
- Dále uvidíte, co se dozvíte a zda zaplatí .
- Možná to bylo na nájem, na jídlo, na léky… zde byste si tuto platbu poznamenali a jen byste se již příště o ni postarali vy.
- Možná si to dcera vzala, ale bude ochotná to vrátit.
- Pokud dcera nebude reagovat, prostředky nevrátí, je možné řešit podání podnětu pro podezření ze spáchání trestního činu proti zvlášť zranitelné oběti a v podnětu uvést, že se připojíte s náhradou škody do řízení (advokáta pro podání vyhledejte na https://otc.justice.cz/verejne/seznam.jsf).
- Pokud by nebylo zjištěno spáchání trestného činu, je možné řešit ještě předžalobní výzvu a následně žalobu k vydání bezdůvodného obohacení.
Zpracovala: Mgr. Radka PEŠLOVÁ