NESMAZANÉ DISPOZIČNÍ PRÁVO RODINNÝCH PŘÍSLUŠNÍKŮ

Poradna

Opatrovnice se dostavila do banky pro zřízení dispozičního práva pro nakládání s prostředky opatrované na účtu opatrované.

Opatrovnice nezměnila původně nastavené čtvrtletní výpisy a současně opatrovnice nekontrolovala platby častěji než až z výpisu. Následně přišel výpis z účtu a opatrovnice zjistila, že na účtu byly provedeny pohyby od dcery opatrované, která s opatrovanou žije ve společné domácnosti, protože dcera měla platné dispoziční právo.

V bance dostala opatrovnice informaci, že jako opatrovnice byla přidána, jako další disponent, a UDĚLALA CHYBU, ŽE nepožádala o ODSTRANĚNÍ OSTATNÍCH DISPONENTŮ, kteří získali disponentství před ní.

POUČENÍ: kontrolujte ostatní disponenty na účtu a zajistěte si výpisy a přístupy k častějšímu prověření nakládání.

CO DÁL:

  1. Nyní opatrovnice dala dceru vymazat.
  2. Zařídila častější kontrolu prostředků na účtu a zřídila internetový přístup.

Jak vymoci peníze zpět? Dispoziční právo jí udělila matka. V bance nebyli schopni říci kdy? Bylo to v období, kdy již byla omezena ve svéprávnosti či ne…

No a co teď s tím:

  1. písemně (třeba datovkou) dotaz na banku: „Vážení, k ochraně a vymáhání práv opatrované, žádám o sdělení, od jakého data byla disponentkou paní …, nar. … u účtu vedeného na opatrovanou …, r.č. …? Není-li toto známo, reklamuji výběr osobou dne …, neboť nebyla oprávněna nakládat s účtem a výběr jí byl povolen neoprávněně.“
  2. Když bude dotaz oficiální a současně proti tomu bude riziko, že pochybila banka, nejspíš rychle dohledají záznam, od kdy se stala dcera disponentem.
  3. Pokud to bude datum po omezení – budete řešit neplatnost a reklamaci výdaje z účtu.
  4. Dceru kontaktujte „Výzva k vydání neoprávněně vydané částky bez souhlasu opatrovníka. Vážená paní xy, žádám Vás, abyste do … 2025 vydala částku … Kč, kterou jste dne … vybrala neoprávněně z účtu matky v době, kdy jste věděla, že matka již nedokáže kontrolovat Vaši činnost, v jednání ji zastupuji já jako opatrovník. Zneužila jste ji jako postiženou osobu a pokud nebude částka vydána na účet č. … do dne …, budou dále činěny právní kroky ve věci vymáhání Vašeho bezdůvodného obohacení, případně řešeny kroky k prokázání zpronevěry, příp. krádeže z Vaší strany. Máte-li za to, že jste částku vybrala oprávněně, sdělte důvody a doložte řádné využití ve prospěch opatrované, které bylo natolik akutní, že nemohlo být řešeno s opatrovníkem, tj. se mnou.“
  5. Dále uvidíte, co se dozvíte a zda zaplatí 🙂.
  6. Možná to bylo na nájem, na jídlo, na léky… zde byste si tuto platbu poznamenali a jen byste se již příště o ni postarali vy.
  7. Možná si to dcera vzala, ale bude ochotná to vrátit.
  8. Pokud dcera nebude reagovat, prostředky nevrátí, je možné řešit podání podnětu pro podezření ze spáchání trestního činu proti zvlášť zranitelné oběti a v podnětu uvést, že se připojíte s náhradou škody do řízení (advokáta pro podání vyhledejte na https://otc.justice.cz/verejne/seznam.jsf).
  9. Pokud by nebylo zjištěno spáchání trestného činu, je možné řešit ještě předžalobní výzvu a následně žalobu k vydání bezdůvodného obohacení.

Zpracovala: Mgr. Radka PEŠLOVÁ

Podpořte nás

Pomozte nám pomáhat. Pomůžeme zranitelným: mentálně a duševně postiženým, lidem potřebujícím péči a opatrovnictví.

V rámci Národního institutu nápomoci, zastoupení, opatrovnictví a péče ČR, z.ú. budujeme poradenské a metodické centrum (se sídlem v Brně), kde bude působit specializovaná skupina právníků a sociálních pracovníků, kteří mají být opatrovníkům (on-line, osobně a na telefonu) k dispozici k řešení komplikovaných právních postupů specifických pro zneužívané opatrované, zastupované, podporované a závislé na péči.

Vytváříme pro opatrovníky a pečující jednotné metodické postupy a vzory upravené k daným specifickým situacím, aby mohli sami a rychle (často jsou lhůty pro efektivní pomoc jen 8/15 dnů) pomoci opatrovaným osobám. Někdy nemají prostor počkat, až bude někdo v poradně, ale mají čas zrovna, když jejich opatrovaný usne. a čím dříve situaci vyřeší, tím méně budou pociťovat beznaděj, pocit, že jsou na vše sami a zoufalé „s čím vším si ještě mám poradit“.

Opatrovníci, pečující, podpůrci a zástupci jsou často pro „systém“ neviditelní a nemají dost času sedět hodiny u internetu/telefonu a hledat obecné návody, se kterými si ve svém časem omezeném prostoru, mnohdy při vysílení z péče musí poradit.

Je pro nás prioritou, aby za sebou tito bezplatně pomáhající měli za sebou někoho, kdo jim přesně a adekvátně poradí, co vše je třeba udělat, jak jednat, aby neudělali chybu a funkčně a rychle pomohli (např. je běžné dluhy splácet, ale když jde o podvod, řeší se trestní oznámení, náhrada škody a anulování dluhu – to už opatrovníci často neznají a nemají odvahu se do toho bez odborné pomoci pustit).

Chceme, aby bylo normální se ke slabším chovat slušně a čestně a pomáhat a aby pomoc směřovala i k pomáhajícím.

Podpořte nás
Podpořte nás