Co je NINZOP?

Národní institut nápomoci, zastoupení, opatrovnictví a péče České republiky, z.ú.

SPECIALIZOVANÁ PRÁVNÍ POMOC pro OPATROVNÍKY, ZÁSTUPCE Z ŘAD ČLENŮ DOMÁCNOSTI, PODPŮRCE A PEČUJÍCÍ a pro jejich opatrované, zastoupené, podporované a opečovávané.

Jsme celorepublikovou organizací, vytváříme profesionální podporu, aby všichni, kdo se rozhodnou pomáhat a zastupovat dostali maximálně odbornou, na míru šitou pomoc, aby jejich už tak dost náročná pomoc byla snadnější, účinnější a profesionálnější.

Jsme tu, abychom dokázali, že za zneužitými a podvedenými někdo opravdu stojí, že někdo dokáže hájit jejich práva, aby i pro ně byl „velký“ svět férový a mohli v něm žít.

Přišel čas postarat se i o potřebné. Pojďme změnit svět spolu.

Komu pomáháme:

Podpořte nás

Primárně jsme tu pro opatrovníky, zástupce z řad členů domácnosti, podpůrce a pečující, kteří si neví rady v oblastech, které se dotýkají specificky opatrovnictví, zastupování, nápomoci a péče. Obrátit se na nás mohou ale i ti, kteří o převzetí některé z těchto rolí uvažují a potřebují se zorientovat v právech a povinnostech s nimi spojených.

Rovněž podporu nabízíme profesionálním (veřejným) opatrovníkům, tj. pracovníkům a starostům obcí.

Ve specifických případech nabízíme spolupráci/pomoc sociálním službám, které těmto zástupcům pomáhají.

Mohou se na nás obracet i opatrovaní, zastupovaní, podporovaní i osoby závislé na péči, pokud se dostávají do tíživé a pro ně těžko řešitelné situace.

Pomáháme těm, kteří řeší témata z pohledu zneužité zranitelné oběti pro jejich stáří, zdravotní postižení nebo nevyzrálost a manipulovatelnost.

Mgr. Radka Pešlová

Mgr. Radka Pešlová

zakladatelka, právnička

Zakladatelka společnosti Sociální rádce, s.r.o., působící od roku 1999 v sociální oblasti, lektorka sociálně-opatrovnických témat, mnohaletá spolupracovnice projektu Pečuj doma (Diakonie, Moravskoslezský kruh, z.s.), bývalá vedoucí brněnské pobočky Národní rady osob se zdravotním postižením a v historii též zaměstnancem Úřadu práce, Magistrátu města Brna a Městské správy sociálního zabezpečení, externím vyučujícím na Karlově i Masarykově Univerzitě a na zkouškách odborné způsobilosti pro výkon veřejného opatrovnictví, která se dlouhodobě věnuje sociálnímu právu, opatrovnictví a pečujícím, je autorkou článků a poradenských témat publikovaných v časopisech Pečuj doma, Mosty a Revue50plus. Její publikační činnost se zaměřuje na zpřístupnění odborných informací laické veřejnosti. Je autorkou publikací: „Právní průvodce pečujících“, „Rady sociálně-právní“, „Opatrovník v praxi“ a spoluautorkou publikací „Sladění péče a profesního života“, „Když do života vstoupí demence“, „Průvodce pro rodiče dětí se závažnou metabolickou poruchou“.

JUDr. Marcela Fryštenská, Ph.D.

JUDr. Marcela Fryštenská, Ph.D.

spolutvůrkyně, advokátka

Právnička a lektorka se zaměřením na civilní právo, která se dlouhodobě věnuje také tématu opatrovnictví a omezení svéprávnosti. Je autorkou odborných článků publikovaných v časopisech The Lawyer Quarterly, Časopis pro právní vědu a praxi, Právní rozhledy, Veřejná správa, Právník, Koktejl, Právo a rodina, Jurisprudence. Její zatím nejvýznamnější publikací je monografie “Ekonomická analýza civilního práva” a “Multikulturalismus a diskriminace” a „Meditace v kanceláři kalifornského mediátora a jiné příběhy české právničky“. V roce 2020 napsala příručku „Opatrovnictví v praxi“.

Vy

Vy

Spolutvůrci, dárci, pomáhající…

Vy, samotní opatrovníci, zástupci, podpůrci a pečující, kteří nám píšete, svěřujete nám své problémy, potřebujete nás. Vy, naši dárci, kteří nás podporujete, kteří nám umožňujete tvořit a podávat pomocnou ruku. Vy pomáhající, kteří nám pomáháte třeba při získávání dotací, správě sociálních sítí, tvorbě webu, propagaci, a i odborně nás obohacujete, šetříte v mnohém náš čas…

Kontaktujte nás

Náš příběh

Mnoholeté zkušenosti v oblasti sociálního práva, vzdělávání a státní správy nám dala příležitost zjistit, jak početná je skupina osob pečujících a opatrovaných a jak vyčerpávající může být péče o tyto osoby. V rámci dosavadní činnosti jsme dokázali podpořit jednotlivce. Naše ambice šly však dále. Chtěli jsme podpořit co nejširší počet osob z cílové skupiny a přispět ke zkvalitnění výkonu opatrovnictví v České republice.

Odpovědí na tento záměr bylo založení neziskové organizace NINZOP, abychom mohli poskytnout profesionální podporu všem těm, kdo se rozhodnou pomáhat a zastupovat.

Víme, jak důležité je nabídnout pomyslnou střechu početné skupině pečujících a opatrovaných, kteří mají často pocit, že si musí náročnou cestu projít sami. Věříme, že už jen sdílení rozmanitých příběhů těchto lidí na webovém portálu NINZOP může přispět k úlevě, snížení stresu a nalezení adekvátního postupu pro potřebné.

Právní úprava opatrovnictví a omezení svéprávnosti včetně alternativ k opatrovnictví (nápomoc, zastoupení členem domácnosti) je obsažena v občanském zákoníku č. 89/2012 Sb. (§ 36 – § 65; § 465–488) a zákoně o zvláštních řízeních soudních. Adresát právních norem se zde dozví, kdy může podat návrh na omezení svéprávnosti a jmenování opatrovníka, k jakému účelu slouží opatrovnická rada, kdy opatrovník nemůže jednat sám za opatrovance bez souhlasu opatrovnického soudu apod.

Agenda opatrovnictví však nezůstává ohraničena pouze těmito právními pravidly. Možná tušíte, že jde napříč právem občanským, rodinným, pracovním, správním i trestním, neboť i duševně nemocní lidé se dostávají do rozmanitých vztahů upravených právním řádem. (viz případy a odkazy na ně). Po pečujících osobách se vyžaduje, aby se v těchto vztazích zorientovaly a zodpovědně za nemocné jednaly. Samotná péče o základní životní potřeby opatrovaných je mnohdy vyčerpávající a my jsme přesvědčeni o tom, že rychlá pomoc ve zorientování se v právech a povinnostech opatrovaných i pečujících bude z jejich strany vítaná.

Je pro nás důležité, aby často bezplatně pomáhající měli za sebou někoho, kdo jim poradí, co vše je třeba udělat, jak jednat, aby funkčně a rychle pomohli.

Když naše nezisková organizace dostala v roce 2023 podporu města Brna a od Sociálního nadačního fondu získala finance na vytvoření webových stránek, tj. komunitního portálu, který bude hlavním médiem pro komunikaci mezi námi a cílovou skupinou, ocenili jsme, že město Brno porozumělo výjimečnosti našeho projektu.

V rámci Národního institutu nápomoci, zastoupení, opatrovnictví a péče ČR, z.ú. jsme začali budovat poradenské a metodické centrum se sídlem v Brně pro opatrovníky, zastupované, podporované a závislé na péči. Jeho posláním je v rovině prevence přispívat ke zkvalitňování péče o potřebné a sjednocování a zkvalitňování aplikace práva v kontextu opatrovnictví a péče.

I slabí a zranitelní mají právo na to, aby právní pravidla vůči nim byla dodržována.

I naše organizace se připojí k novým povinnostem Whistleblowingu.

Pokud zaměstnanec či jiná osoba v naší organizaci zjistí nebo odhalí například korupci, jiné porušení zákona, našich etických kodexů, může toto jednání ohlásit. Musí mu k tomu být vytvořeno prostředí, kdy toto oznámení učiní anonymně, nemůže být za oznámení postižen a oznámení bude řádně prošetřeno. Toto jednání může ohlásit v naší organizaci, ale také může učinit oznámení médiím či úřadům.

Více se k Whistleblowingu a jeho historii můžete dočíst zde.

Whistleblowing

Právní specializace

Proces omezování ve svéprávnosti a jeho alternativy

omezení svéprávnosti a jmenování opatrovníka, přezkum, povinnosti k soudu, doručování, znalecké zkoumání, výběr opatrovníka, zástupce, podpůrce, povinnosti, když opatrovník nefunguje, opatrovnická rada, smrt opatrovance/opatrovníka, kontrola výkonu opatrovnictví.

Nakládání s majetkem opatrovaného

nemovitosti, správa, nájmy, polnosti atd., zpráva soudu, zcizení, nabývání, běžná správa, schvalování opatrovnickou radou, soudem, účty opatrovanců a hospodaření, co opatrovník musí/nesmí, práva opatrovance, „kapesné“, spolupráce se sociální službou, kdo je víc – rozsudek, přání, schopnosti, zájem opatrovance, depozita, vedení účtu ve službě/na obci/na jméno opatrovaného, disponent, hotovost.

Neplatnost právního jednání

neplatnost dluhů vzniklých podvodem, krádeží, když osoba nevěděla, co dělá, vč. žalob, výzev, exekucí, vedení trestního řízení, institut zvlášť zranitelné oběti, vymáhání po předchozím opatrovníkovi, bezdůvodné obohacení.

Náhrady škody a bezdůvodné obohacení v kontextu opatrovnictví

když škodí opatrovanec, co a kdy musí uhradit, kdy nic nehradí; škoda, kterou způsobí opatrovník, jak se ji domoci, kolik, komu, jak vydat bezdůvodné obohacení, kdy jde o trestný čin, kdy dochází k bezdůvodnému obohacení, kdy je potřeba ve prospěch opatrovaného vymáhat bezdůvodné obohacení.

Platné dluhy

jednání s exekutory, insolvenční řízení, zvýhodňování věřitele, správa dluhů, promlčení.

Manželství a opatrovnictví

povinnosti opatrovníka při uzavírání manželství opatrovance/opatrovanky, vznik, změna a zánik společného jmění manželů (SJM) co patří a nepatří do SJM, role opatrovníka při správě SJM, dluhy manžela, jak je zpracovat/vyhnout se jim, vypořádání SJM při rozvodu.

Rodičovství a opatrovnictví

práva ženy na péči o dítě, práva muže na otcovství, odebírání dítěte, pěstounství a pozice opatrovance, povinnosti opatrovance v roli rodiče, omezení rodičovské odpovědnosti, výživné.

Děditctví a opatrovnictví

dědění opatrovancem, dědické tituly (dědická smlouva, závěť, zákon), nepominutelní dědicové, vydědění, odkaz, zřeknutí se, odmítnutí a vzdání se dědictví, kdo může dědit, práva a povinnosti opatrovníka, jednání s notářem.

Zdravotnictví a opatrovnictví

jednání se zdravotníky, ošetření, lékařské zákroky, informovaný souhlas, znalecké posudky, přivolení soudu se zákrokem do integrity, poskytnutí neodkladné péče bez souhlasu, mlčenlivost zdravotníků, poskytování informací, doplatky za léky, medikace, propuštění ze zdravotnického zařízení, návaznost služeb, detence ve zdravotnickém zařízení.

Sociální služby

smlouva, vyúčtování, konflikty, porušování pravidel, náhrada škody, prodloužení smlouvy, individuální plánování, výpovědi, úhrada (vč. snížené úhrady), depozita, dodatky, odmítnutí žadatele, druhy sociálních služeb, detence v sociálních službách.

Získání sociálních dávek

příspěvek na péči, invalidní důchod, průkaz osoby se zdravotním postižením, příspěvek na mobilitu, postupy v hmotné nouzi, státní sociální podpoře, vč. námitek, odvolání a žalob, stížností; role Ombudsmana.

Právo volit a být volen, jmenován

kdy je, kdy není právo volit, jak je to s agitací a zneužitím volebního hlasu, zajištění dokladů, doprovody, zneužití, jak si pomoci od „bílého koně“.

Osobní doklady, ochrana osobních údajů, mlčenlivost, souhlasy

držení a vyřizování dokladů, platnost, zneužitelnost, kde mají být uloženy, kdo za ně zodpovídá, souhlasy za opatrovaného s pořizováním fotografií, mlčenlivost lékaře, sociálních služeb, mlčenlivost opatrovníka, rozsah schraňovaných osobních údajů a sdělování informací o opatrovaném třetím osobám.

Ochrana opatrovnice před okolím, komunikace, mediace

stěžující si sousedi, výpovědi z nájmu, pracovně právní problémy, z pohledu opatrovance, z pohledu opatrovníka, platnost souhlasu opatrovaného udělený opatrovníkovi, mediace mezi opatrovníkem a opatrovaným.

Přestupky a trestní řízení

obhajoba opatrovance jako viníka, kdy není trestně odpovědný, kdy naopak je, postupy, když je opatrovanec ve vazbě; když se dějí trestní a přestupky opatrovanci, opatrovanec je obětí, náhrada škody v trestním řízení, institut zvlášť zranitelné oběti.

Specifika výkonu a veřejného opatrovnictví

odpovědnost zaměstnance, spisová dokumentace, kontrola, pracovní doby.

Rozdělení sociální práce a opatrovnictví

jednotlivé kompetence a povinnosti.

Kontaktujte nás

Podpořte nás

Pomozte nám pomáhat. Pomůžeme zranitelným: mentálně a duševně postiženým, lidem potřebujícím péči a opatrovnictví.

V rámci Národního institutu nápomoci, zastoupení, opatrovnictví a péče ČR, z.ú. budujeme poradenské a metodické centrum (se sídlem v Brně), kde bude působit specializovaná skupina právníků a sociálních pracovníků, kteří mají být opatrovníkům (on-line, osobně a na telefonu) k dispozici k řešení komplikovaných právních postupů specifických pro zneužívané opatrované, zastupované, podporované a závislé na péči.

Vytváříme pro opatrovníky a pečující jednotné metodické postupy a vzory upravené k daným specifickým situacím, aby mohli sami a rychle (často jsou lhůty pro efektivní pomoc jen 8/15 dnů) pomoci opatrovaným osobám. Někdy nemají prostor počkat, až bude někdo v poradně, ale mají čas zrovna, když jejich opatrovaný usne. a čím dříve situaci vyřeší, tím méně budou pociťovat beznaděj, pocit, že jsou na vše sami a zoufalé „s čím vším si ještě mám poradit“.

Opatrovníci, pečující, podpůrci a zástupci jsou často pro „systém“ neviditelní a nemají dost času sedět hodiny u internetu/telefonu a hledat obecné návody, se kterými si ve svém časem omezeném prostoru, mnohdy při vysílení z péče musí poradit.

Je pro nás prioritou, aby za sebou tito bezplatně pomáhající měli za sebou někoho, kdo jim přesně a adekvátně poradí, co vše je třeba udělat, jak jednat, aby neudělali chybu a funkčně a rychle pomohli (např. je běžné dluhy splácet, ale když jde o podvod, řeší se trestní oznámení, náhrada škody a anulování dluhu – to už opatrovníci často neznají a nemají odvahu se do toho bez odborné pomoci pustit).

Chceme, aby bylo normální se ke slabším chovat slušně a čestně a pomáhat a aby pomoc směřovala i k pomáhajícím.

Podpořte nás