Dotaz: Jsem veřejným opatrovníkem paní, která je omezena ve svéprávnosti a žije s manželem, kterému v průběhu manželství vznikly dluhy bez vědomí manželky-opatrované. Manžel opatrované si často bere půjčky, které pak nesplácí. Nyní mu již jeho příjem (důchod) téměř nestačí na splátky. Věřitel začal upozorňovat při přebírání splátek v domácnosti manžela manželku-opatrovanou, že bude chtít, aby tyto splátky hradila i ona ze svých příjmů. Manžel má dva věřitele a pět půjček. Opatrovaná má strach, který má nepříznivý vliv na její psychiku. Co v takové situaci dělat?
Stěžejní otázkou pro zodpovězení Vašeho dotazu je, zda příjmy manželů a dluhy vzniklé právním jednáním manžela bez vědomí manželky patří do společného jmění manželů. A pokud patří do společného jmění manželů, zda, a v jakém rozsahu za ně zodpovídá manželka-opatrovaná. Pojďme klubko rozmotávat postupně.
Doporučuji zjistit, zda manželé neuzavřeli Smlouvu o manželském majetkovém režimu, nebo o manželském majetkovém režimu nerozhodoval soud. Tento údaj zjistíte ze Seznamu listin o manželském majetkovém režimu vedeném Notářskou komorou [https://rejstrik.nkcr.cz/]. Seznam je přístupný na internetu a Vám bude stačit pro získání potřebné informace jméno a příjmení manželů a datum narození. Pokud manželé Smlouvu neuzavřeli a ani soud nerozhodoval o společném jmění manželů, pak je další text určen pro Vás. Pokud však manželé mají modifikovaný režim společného jmění manželů smlouvou či rozhodnutím soudu, kontaktujte kteréhokoliv notáře a vyžádejte si od něj opis samotné listiny (obsah smlouvy nebo rozhodnutí soudu), neboť odpověď na Váš dotaz by se pak odvíjel právě od obsahu oné listiny.
Následující doporučení se budou vztahovat na situaci, kdy manželé nemají upravený režim společného jmění manželů (dále jen „SJM“) ani smluvně ani rozhodnutím soudu.
Tradičně do SJM patří příjmy z pracovního poměru včetně odměn, prémií, stipendií; (2) příjmy ze soc. zabezpečení (důchody, příspěvky, dávky soc. podpory, podpory v nezaměstnanosti; (3) výhry ze sázek a loterií; (4) příjmy z autorských odměn atd. Invalidní důchod obou manželů do SJM patří. Příjmy manžela a příjmy manželky jsou jejich společné příjmy bez ohledu na to, kdo se o jejich nabytí zasloužil.
Dluhy vzniklé za trvání manželství do SJM patří až na výjimky, o kterých píši v následujících řádcích. Do SJM nepatří dluhy, které převzal jeden z manželů v souvislosti se svým výlučným majetkem, a to v rozsahu, který přesahuje zisk z tohoto majetku. Například manžel si vzal půjčku na rekonstrukci svého pronajímaného bytu. Zisk (příjmy-výdaje) z bytu je 120 000 Kč ročně. Dluh do výše zisku z bytu, tj. 120 000 Kč ročně, patří do SJM. Nad tuto částku je dluh výlučně manželův. Dále do SJM nepatří dluhy, které převzal jen jeden z manželů bez souhlasu druhého, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních či běžných potřeb rodiny. [§ 710 OZ]
Z Vašeho dotazu mi vyplynulo, že manžel si bere půjčky bez souhlasu manželky-opatrované (případně bez souhlasu soudu, pokud opatrovaná souhlas nemůže dát), a nejedná se o dluhy v souvislosti s obstaráváním každodenních nebo běžných potřeb rodiny (nákup potravin, paliva, elektřiny, hygienických prostředků atd.). Pokud tomu tak je, pak se jedná o dluhy, které sice vznikly za trvání manželství, ale do SJM nepatří.
Jestliže dluh vznikl za trvání manželů proti vůli druhého manžela, je třeba, aby manžel nesouhlasící s dluhem svůj nesouhlas vyjádřil věřiteli, a pokud již byla zahájena exekuce, pak i exekutorovi. V případě osoby opatrované, bude třeba s tímto právním jednáním jí pomoci a doporučuji, aby dokument vyjadřující nesouhlas byl podepsán opatrovaným (je-li to možné) a opatrovníkem. Zákon vyžaduje, aby manžel svůj nesouhlas s dluhem druhého manžela vyjádřil bez zbytečného odkladu poté, kdy se o něm dozvěděl. [§ 732 OZ]
Vyjádřením nesouhlasu manžela s dluhem převzatým druhým manželem nedochází k zániku dotčeného dluhu (ani k zastavení exekuce, pokud již probíhá). Smyslem tohoto kroku je ochránit část majetku patřícího do společného jmění manželů. Pokud totiž k vyjádření nesouhlasu ze strany manžela povinného dojde, může být postižena pouze ta část majetku, která by tvořila vypořádací podíl manžela-dlužníka (tj. polovina). Úspory opatrované mohou být tedy postiženy až polovinou, pokud patří do SJM.
Co tedy může dělat veřejný opatrovník ve vztahu k dluhům, které již vznikly jednáním manžela, bez souhlasu opatrované za trvání manželství?
- nahlédnout do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu vedeném Notářskou komorou za účelem zjištění, zda manželé nemají smluvní režim SJM či režim založený rozhodnutím soudu (pokud mají je třeba řešit dle obsahu dokumentu);
- napsat věřiteli a případně i exekutorovi (je-li exekuce) vyjádření nesouhlasu s dluhem převzatým druhým manželem.
Znám i případy, kdy manželé řešili dluhy manžela nesporným rozvodem (podmínka: dohoda na vypořádání SJM v době po rozvodu manželství, dohoda ve věci péče o nezletilé v době po rozvodu).
Co doporučit veřejnému opatrovníkovi v případě, kdy manžel opatrované je marnotratný a nelze předpokládat, že „přísně zakazující ukazováček“ mu zabrání v jednání, které pro SJM a zdraví manžela představuje v budoucnu riziko?
Soud může ze závažného důvodu SJM zrušit či zúžit na návrh ohroženého manžela. Soud návrhu vyhoví, pokud zachování stávajícího stavu SJM může znamenat narušení či vážné ohrožení majetkových zájmů jednoho z manželů, jako i zájmů rodiny. Jestliže si manžel opatrované bez souhlasu manželky nad rámec běžné správy půjčuje a dluhy představují riziko pro SJM, je jeho jednání marnotratné. Veřejný opatrovník by měl v takové situaci:
- zajistit návrh na zrušení či zúžení SJM soudem;
- dát návrh schválit opatrovnickému soudu dle ust. § 483 OZ.
Rozhodnutí o zúžení či zrušení SJM soudem bude účinné vůči věřitelům, jejichž dluh vznikl až po právní moci rozsudku. [§ 734 OZ]
Jen zrušením SJM rozhodnutím soudu (případně smlouvou, která předpokládá souhlas obou manželů), může mít opatrovaná do budoucna jistotu, že případně další dluhy manžela nebudou mít na její příjmy žádný dopad.
Pochopila jsem, že dluhy manžela opatrované nejsou zatím vymáhány v exekuci. Věřitel nemá právní nástroje, jak by mohl postihnout příjem opatrované. Tyto nástroje má až ze zákona exekutor.
Je otázkou, zda v případě manžela opatrované nejsou či nebudou splněny podmínky pro insolvenční návrh.
JUDr. Marcela Fryštenská, PhD.