Schválení kupní smlouvy uzavírané opatrovancem opatrovnickým soudem

Poradna

Dotaz: Manžel byl omezen ve svéprávnosti tak, že nemůže nakládat s financemi a majetkovými hodnotami nad 2000 Kč. Já jsem byla jmenovaná jeho opatrovníkem. Chceme koupit do společného jmění manželů pozemek, jehož hodnota je 75 000 Kč. Bylo nám řečeno, že je třeba, aby kupní smlouvu schválil opatrovnický soud. Můžete mi poradit, jak mám postupovat?

Za osobu, která je omezena ve svéprávnosti jedná v rozsahu jejího omezení opatrovník. Litera zákona praví, že opatrovník má na starosti běžnou správu a pokud se nejedná o běžnou správu, potřebuje schválení soudu (§ 461 odst. 1 občanského zákoníku). Za běžnou správu lze považovat pravidelné platby a příjmy jako například placení nájemného, elektřiny, telefonu, inkasa, pojistného, daní, přijímání výtěžku z majetku jako nájemné, úroky, dividendy apod.

Například uzavření nájemní smlouvy je běžnou záležitostí při správě majetku opatrovance, takže opatrovník je oprávněn uzavřít tuto smlouvu, aniž by bylo zapotřebí se obracet na soud s návrhem na schválení nájemní smlouvy. Nejde tu o převod vlastnického práva k nemovitosti, ani k zatížení této nemovitosti, kde by se souhlas soudu vyžadoval dle ust. § 483 odst. 2 písm. b) občanského zákoníku [rozhodnutí Nejvyššího soudu ze dne 04. 06. 2008, sp.zn. 28 Cdo 1506/2006]

Ustanovení § 483 občanského zákoníku dává odpověď na otázku, kdy je třeba souhlasu soudu. Právě v tomto ustanovení naleznete úplný výčet jednání, se kterými se musí opatrovník obrátit na soud s tzv. návrhem na schválení právního jednání soudem. Kupní smlouva musí být schválena soudem s odkazem na ust. § 483 občanského zákoníku.

Náš příklad nám ukazuje další právní otázku, která zní: Kdo bude v řízení o schválení kupní smlouvy soudem zastupovat opatrovance? Opatrovník? Jistě. Ale v našem případě tomu tak nebude, neboť manželka je nejen opatrovníkem ale zároveň onou osobou, která má s opatrovancem předmět kupní smlouvy do společného jmění nabýt. Je to situace, o které právo mluví jako o střetu zájmů mezi opatrovancem a opatrovníkem, kdy je třeba opatrovanci ustanovit kolizního opatrovníka. Manželka-opatrovník v tomto řízení manžela-opatrovance zastupovat nemůže.

Pojďme si nyní zodpovědět otázku, kdo že to vlastně ten kolizní opatrovník je. Pokud se zájmy opatrovníka a opatrovance dostanou do střetu, nebo pokud takový střet hrozí, nebo pokud jsou ve střetu zájmů osoby zastoupené stejným opatrovníkem, jmenuje soud kolizního opatrovníka. Jde zde např. o situace, kdy je opatrovníkem sourozenec opatrovance a oba budou vystupovat jako dědici ve stejném dědickém řízení, nebo pokud by chtěl opatrovník něco prodat či koupit od opatrovance. Jedná se o situaci dočasnou, takže jakmile pomine, opatrovník (v našem případě manželka) bude moci nadále svoji funkci opatrovníka vykonávat.

Opatrovník může podat návrh na ustanovení kolizního opatrovníka (dle ust. § 460 občanského zákoníku) a dát doporučení, kdo by jím mohl být. Zpravidla je jím jiná osoba blízká opatrovanci např. děti opatrovance, rodiče či advokát. V návrhu na ustanovení kolizního opatrovníka je třeba vylíčit skutečnosti osvědčující střet zájmů mezi opatrovníkem a opatrovancem a navrhnout osobou, která se má kolizním opatrovníkem stát, pokud je taková osoba navrhovateli známa. Pokud navrhovatel nenavrhne soudu kolizního opatrovníka nebo navrhne osobu nevhodnou, vybere osobu kolizního opatrovníka opatrovnický soud.                                      

Soud jmenuje opatrovníka opatrovanci pro konkrétní právní jednání, v našem případě pro uzavření předmětné kupní smlouvy. Teprve poté kolizní opatrovník podá návrh na schválení právního jednání soudem ve smyslu ust. § 483 občanského zákoníku. Kupní smlouvu, jejímž předmětem je nemovitost a kupní cena 75 000 Kč bude za opatrovance podepisovat kolizní opatrovník jmenovaný soudem pro toto konkrétní jednání.

Shrnutí:

Jak postupovat, když opatrovanec nabývá, zcizuje či zatěžuje nemovitost do svého výlučného vlastnictví a podle rozhodnutí soudu není svéprávný k takovému právnímu jednání?

  1. Uzavření kupní smlouvy, jejímž předmětem je nemovitost.
  2. Návrh na schválení kupní smlouvy soudem dle § 483 občanského zákoníku (podává opatrovník).

Jaký postup je třeba zvolit při střetu zájmu mezi opatrovancem a opatrovníkem je třeba zvolit tento postup?

  1. Návrh na ustanovení kolizního opatrovníka soudem.
  2. Uzavření kupní smlouvy, jejímž předmětem je nemovitost.
  3. Návrh na schválení kupní smlouvy soudem dle § 483 občanského zákoníku (podává kolizní opatrovník).

Zpracovala: JUDr. Marcela Fryštenská, PhD.

Podpořte nás

Pomozte nám pomáhat. Pomůžeme zranitelným: mentálně a duševně postiženým, lidem potřebujícím péči a opatrovnictví.

V rámci Národního institutu nápomoci, zastoupení, opatrovnictví a péče ČR, z.ú. budujeme poradenské a metodické centrum (se sídlem v Brně), kde bude působit specializovaná skupina právníků a sociálních pracovníků, kteří mají být opatrovníkům (on-line, osobně a na telefonu) k dispozici k řešení komplikovaných právních postupů specifických pro zneužívané opatrované, zastupované, podporované a závislé na péči.

Vytváříme pro opatrovníky a pečující jednotné metodické postupy a vzory upravené k daným specifickým situacím, aby mohli sami a rychle (často jsou lhůty pro efektivní pomoc jen 8/15 dnů) pomoci opatrovaným osobám. Někdy nemají prostor počkat, až bude někdo v poradně, ale mají čas zrovna, když jejich opatrovaný usne. a čím dříve situaci vyřeší, tím méně budou pociťovat beznaděj, pocit, že jsou na vše sami a zoufalé „s čím vším si ještě mám poradit“.

Opatrovníci, pečující, podpůrci a zástupci jsou často pro „systém“ neviditelní a nemají dost času sedět hodiny u internetu/telefonu a hledat obecné návody, se kterými si ve svém časem omezeném prostoru, mnohdy při vysílení z péče musí poradit.

Je pro nás prioritou, aby za sebou tito bezplatně pomáhající měli za sebou někoho, kdo jim přesně a adekvátně poradí, co vše je třeba udělat, jak jednat, aby neudělali chybu a funkčně a rychle pomohli (např. je běžné dluhy splácet, ale když jde o podvod, řeší se trestní oznámení, náhrada škody a anulování dluhu – to už opatrovníci často neznají a nemají odvahu se do toho bez odborné pomoci pustit).

Chceme, aby bylo normální se ke slabším chovat slušně a čestně a pomáhat a aby pomoc směřovala i k pomáhajícím.

Podpořte nás
Podpořte nás