NAKLÁDÁNÍ A DISPONENTSTVÍ S ÚČTEM PO SMRTI OPATROVANÉHO

Poradna

Dobrý den, jsem veřejným opatrovníkem a nevím, zda mohu i po úmrtí opatrované osoby jako opatrovník nakládat s jejím bankovním účtem? Jako opatrovník mám dispoziční právo k účtu. Mohu jako opatrovník účet zrušit? Mohu jako opatrovník pozastavit platby? Musí mi banka sdělit informace o účtu? Děkuji!

Odpověď:

Dobrý den,

opatrovnictví končí smrtí opatrovaného. Tím zaniká i funkce opatrovníka, a pokud měl dispoziční právo k účtu pouze z titulu opatrovnictví, toto právo rovněž zaniká. Jiná situace nastává, pokud byl disponentem z jiného důvodu (například jako manžel či jiný rodinný příslušník).

Banka však často v praxi nerozlišuje důvod dispozičního práva a umožňuje disponentovi nakládat s účtem i po úmrtí majitele, dokud není účet zablokován na základě pokynů notáře při dědickém řízení.

Disponentovo právo po smrti majitele účtu:

  • Disponent může nadále provádět běžné úkony (výběry, platby, správa nastavení účtu), pokud majitel účtu nestanovil, že dispoziční právo zaniká jeho smrtí.
  • Disponent nemůže zrušit účet ani měnit smluvní podmínky účtu.
  • Finanční prostředky na účtu nejsou majetkem disponenta – patří do dědictví a přecházejí na dědice. Pokud disponent s prostředky nakládá, musí být schopen doložit, že jednal v souladu s právními předpisy (§ 1443 občanského zákoníku). Jinak by mohlo dojít k bezdůvodnému obohacení.

Zvláštní situace:

  • Pokud je na účet zaslán důchod po datu úmrtí, banka je povinna tuto platbu vrátit České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) nebo jinému plátci důchodu. Pokud na účtu není dostatek prostředků, je povinností disponenta dlužnou částku uhradit (§ 64 odst. 7 zák. č. 155/1995 Sb.).
  • Trvalé příkazy a inkasa může disponent zrušit, pokud je účet stále aktivní. V případě blokace účtu má tyto pravomoci správce pozůstalosti.

Pokud k účtu neexistuje žádný disponent, banka účet zablokuje, dokud není dědické řízení uzavřeno.

Opatrovníkovi nedoporučujeme nakládat po smrti s majetkem opatrovaného, protože jeho jmenování zaniklo, nicméně bude přijatelné, pokud by zajistil poslední úkony, aby dědictví nebylo zbytečně zatížené tím, že by další nakládání proběhlo až z odstupem času (v případě vydání Usnesení dědicům).

Mgr. Radka Pešlová

Podpořte nás

Pomozte nám pomáhat. Pomůžeme zranitelným: mentálně a duševně postiženým, lidem potřebujícím péči a opatrovnictví.

V rámci Národního institutu nápomoci, zastoupení, opatrovnictví a péče ČR, z.ú. budujeme poradenské a metodické centrum (se sídlem v Brně), kde bude působit specializovaná skupina právníků a sociálních pracovníků, kteří mají být opatrovníkům (on-line, osobně a na telefonu) k dispozici k řešení komplikovaných právních postupů specifických pro zneužívané opatrované, zastupované, podporované a závislé na péči.

Vytváříme pro opatrovníky a pečující jednotné metodické postupy a vzory upravené k daným specifickým situacím, aby mohli sami a rychle (často jsou lhůty pro efektivní pomoc jen 8/15 dnů) pomoci opatrovaným osobám. Někdy nemají prostor počkat, až bude někdo v poradně, ale mají čas zrovna, když jejich opatrovaný usne. a čím dříve situaci vyřeší, tím méně budou pociťovat beznaděj, pocit, že jsou na vše sami a zoufalé „s čím vším si ještě mám poradit“.

Opatrovníci, pečující, podpůrci a zástupci jsou často pro „systém“ neviditelní a nemají dost času sedět hodiny u internetu/telefonu a hledat obecné návody, se kterými si ve svém časem omezeném prostoru, mnohdy při vysílení z péče musí poradit.

Je pro nás prioritou, aby za sebou tito bezplatně pomáhající měli za sebou někoho, kdo jim přesně a adekvátně poradí, co vše je třeba udělat, jak jednat, aby neudělali chybu a funkčně a rychle pomohli (např. je běžné dluhy splácet, ale když jde o podvod, řeší se trestní oznámení, náhrada škody a anulování dluhu – to už opatrovníci často neznají a nemají odvahu se do toho bez odborné pomoci pustit).

Chceme, aby bylo normální se ke slabším chovat slušně a čestně a pomáhat a aby pomoc směřovala i k pomáhajícím.

Podpořte nás
Podpořte nás